درباره تهران

picجاذبه های تاریخی استان تهران

بند علیخان شهرستان ورامین
این نام برگرفته از یک بند خاکی است که در صد و چند سال قبل در جنوب چرمشیر احداث شده است.
پل آبرسان بادامک
این پل در غرب روستای بادامک از توابع دهستان سعیدآباد شهریار قرار دارد. مصالح عمده به کار رفته در پی بنای فوق از سنگ‌قلوه‌های طبیعی رودخانه و در بدنه از آجر است.
گورستان ظهیرالدوله
این گورستان که مدفن تعدادی از مشاهیر، شعرا و بزرگان معاصر است در خیابان دربند، خیابان ظهیرالدوله قرار دارد.
امامزاده موسی(ع) و چنار کهنسال
در ضلع جنوب غرب مسجد امام حسن عسگری(ع) روستای لواسان بزرگ بنای برج مقبره‌ای وجود دارد که دارای هیچ الحاقی نمی‌باشد و در ضلع شمال شرقی بنای امامزاده درخت چنار کهنسالی وجود دارد که بیش از هفتصد سال عمر دارد.
امامزاده شعیب(ع)
بنای این امامزاده که در روستای رامجین از بخش‌های چهارباغ شهرستان ساوجبلاغ واقع شده کاملاً خشتی و متعلق به دوره صفویه است. این بنا در حال حاضر مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.
امامزاده سلیمان(ع)
مقبره این امامزاده بر روی تپه‌ای در وسط روستای خور شهرستان ساوجبلاغ قرار دارد. قبرهای قدیمی روی این تپه نشان دهنده وجود قبرستان قدیمی روستا در این مکان است. قدمت بنای امامزاده به دوران ایلخانی برمی‌گردد که در دوران صفویه و قاجاریه الحاقاتی به بنا شده است.
امامزاده زبیده خاتون (س)
در شمال غربی روستای خور از بخش مرکزی ساوجبلاغ منطقه‌ای به نام برچشمه است که در دامنه کوه آن چشمه، کوره آهک پزی قدیمی و بقعه‌ای متعلق به دوره ایلخانی وجود دارد. این بقعه را زبیده خاتون می‌نامند. این بنای سنگ و گچی در نوع خود دیدنی است.
کاروانسرای ینگی امام
قدمت این کاروانسرا که در ابتدای جاده هشتگرد و 100 قدمی جاده کرج ـ قزوین در روستایی به همین نام قرار گرفته به عهد صفویه باز می‌گردد و در گذشته در مسیر ری و قزوین برای استراحت مسافران ساخته شده است.
تپه ینگی امام
این تپه باستانی در روستای ینگی امام و محوطه‌ای به همین نام که شامل کاروانسرا و امامزاده است قرار دارد.
پل بانو صحرا
این پل که در دو کیلومتری شمال غرب روستای کردان قرار گرفته از آثار دوره صفویه است. مصالح به کار رفته در پل سنگ و آجر همراه با ملات آهک بوده و در حال حاضر توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حال مرمت است.
آسیاب حاج رحیم
روستای هیو شهرستان ساوجبلاغ در مقابل مخابرات هم از وجود ابنیه تاریخی بی‌بهره نمانده است. در این مکان آسیایی قدیمی به نام حاج رحیم دیرمان وجود دارد که در زمره آسیاب‌های آبی تنوره‌دار قرار می‌گیرد. حمام قدیمی بزرگی هم در این روستا هست که طی سال‌های اخیر مورد شناسایی و ثبت قرار گرفته است.
بقعه درویش عبدالمجید
علاقه‌مندان به خوشنویسی در سفر به ساوجبلاغ، دیدار از بنای یادبود درویش عبدالمجید طالقانی استاد خط شکسته ایران را از یاد نمی‌برند.
این بقعه در روستای مهران طالقان بر بالای کوهی در نزدیکی جاده قرار گرفته است. در این روستا بقعه تاریخی دیگری نیز به نام بقعه پیر جمشید وجود دارد.
برج آرامگاهی روستای کردان
گردشگرانی که به دیدن بناهای تاریخی علاقه‌مندند محال است به ساوجبلاغ سفر کرده و سری هم به این بنای متعلق به قرن 700 هجری که در 22 کیلومتری کرج در روستای کردان واقع شده نزنند.
برج طغرل
این برج منسوب به طغرل بیک پادشاه اول سلجوقی است و ارتفاعی حدود 20 متر با قطر خارجی 15 متری دارد. تزیینات و کتیبه‌ای به خط کوفی در این برج بوده که در مرمت دوره قاجار از بین رفته است مقبره استاد محیط طباطبایی در محوطه آبی برج قرار گرفته است.
استودان گبرها
در دامنه کوه بی‌بی شهربانو بنایی مدور از جنس سنگ لاشه و ساروج قرار گرفته که بدون سقف بوده و دارای دو در ورودی شرقی و غربی است.
زندان هارون
در 3 کیلومتری شمال غربی غنی‌آباد، سمت چپ جاده خراسان روستای متروکه زندان هارون قرار گرفته که بنای سنگی زندان هارون در مقابل آن است قدمت این زندان به دوره‌های ساسانی و سلجوقی نسبت داده می‌شود.
ارگ سلجوقی
در مقابل دژ رشکان، ارگی قرار گرفته که از چینه و خشت ساخته شده است و امروزه تنها دیواره و ضلع شمالی استحکامات آن باقی مانده است. از این ارگ سفالینه‌های زیبایی به دست آمده که در موزه دوران اسلامی نگهداری می‌شود.
دژ رشکان
این دژ متعلق به دوران اشکانیان بوده و در مقابل ضلع جنوبی کارخانه قدیم سیمان ری قرار گرفته است. این دژ که بنای آن از جنس ساروج و سنگ است. از قلاع محافظ هسته اولیه ری بوده و طی دو فصل در سال‌های 85 و 86 مورد کاوش و باستان‌شناسی قرار گرفته است.
امامزاده بی‌بی زبیده (س)
بنای اصلی این امامزاده مربوط به قرن 9 هجری است که در اوایل دوره قاجار، بخش‌هایی به آن الحاق شده است. جمله صندوق چوبی حرم که متعلق به همان دوران است. مردم معتقدند که این امامزاده فرزند امام حسین(ع) و بی‌بی شهربانو(س) است.
امامزاده عبدالله ری(ع)
در خیابان فداییان اسلام کوچه‌ای به نام همین امامزاده قرار دارد که بنای امامزاده عبدالله(ع) در آن قرار گرفته است بنای امامزاده داری گنبد و ایوان رفیعی است که آینه کاری شده و کتیبه کاشیکاری شده هفت رنگی از دوره قاجار سرتاسر زیر قوس ایوان را گرفته است.
یخچال طبیعی کلین
به فاصله حدود 500 متری شرق بقعه شیخ کلین قرار دارد. با خشت‌هایی که شامل چال یخ و گنبدی بر فراز آن است. چال یخ آن به قطر 8 متر و به عمق 3 متر در دل خاک کنده شده است و ارتفاع گنبد آن نیز به حدود 10 متر .
امامزاده هاجر خاتون (س)
این امامزاده در شرق روستای اشتهازان از بخش فشافویه قرار دارد. امامزاده هاجر خاتون را از اولاد امام موسی‌بن جعفر(ع) می‌دانند.
آب انبار آراد
در روستای آراد که جزو دهستان حسن آباد بخش فشافویه شهرستان ری است آب انبار منحصر به فردی دیده می‌شود که دارای دو بادگیر در دو طرف یک گنبد بزرگ است.
قلعه گبری
این قلعه در جنوب شرقی شهر ری قرار گرفته و اطراف آن باغداری و سبزیکاری انجام می‌شود. بنای قلعه به صورت دژی مستحکم و مستطیل با چهار برج تدافعی و دیدبانی است که ارتفاع این برج‌ها به 17 متر می‌رسد.
مقبره شیخ کلینی
اگر به شهر ری سفر کردید حتماً به این مقبره که در شرق روستای کلین واقع شده سری بزنید. این مقبره متعلق به پدر محمد کلینی مؤلف کتاب اصول کافی است و در عهد صفویه ساخته شده هر چند در دوره فتحعلیشاه مرمت شده است.
بقعه جوانمرد قصاب
این بقعه در شهر ری، محله جوانمرد قصاب واقع شده و دارای پلان مربع شکل است. وی از شخصیت‌های مشهور زمان خود بوده و تعزیه‌ای معروف به نام وی در ماه محرم برپا شده است.
قلعه قاچاقاچ
در محدوده اراضی فرودگاه بین‌المللی امام خمینی در قریه‌ای به همین نام، یک قلعه بی نظیر خشتی متعلق به دوران صفوی با مساحت 5800 متر مربع، با پلان مستطیل و دارای 4 بارو وجود دارد. این بنای ارزشمند تاریخی نیازمند توجه بیشتر برای احیاء و مرمت است.
مسجد افضلیه
روبروی بقعه بی‌بی زبیده و در جانب شرق خیابان فداییان اسلام مسجدی کوچک و با گلدسته‌ای زیبا و رنگ و لعاب مساجد تاریخی و معماری سنتی به چشم می‌خورد. این مسجد از نوع پلان 2 ایوانی با تزیینات کاشیکاری، تلفیق کاشی و آجر و کتیبه‌های کاشی است. اسم این مسجد بر گرفته از نام بانی آن یعنی مرحوم علی‌اکبر افضلی است که در سال 1350 در گذشته مدفنش در یکی از حجره‌های جنوبی مسجد قرار دارد.
بازار تاریخی ری
این بازار در امتداد شمالی جنوبی صحن حضرت عبدالعظیم قرار گرفته است. میانه بازار را چهار سوقی با پوشش گنبدی تشکیل می‌دهد که از غرب به راسته کاروانسرا دوقلو و از شرق به میدان کوچک متصل می‌شود.
مرقد مطهر حضرت امام خمینی(ره)
مرقد مطهر حضرت امام خمینی(ره) در جنوب غربی بهشت زهرا بنا شده و در طول سال پذیرای هزاران نفر از سراسر ایران و سایر کشورها است.
آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)
حضرت عبدالعظیم ملقب به سیدالکریم با کنیه ابوالقاسم فرزند علی بن حسن بن زید بن حسن بن علی ابن ابی‌طالب (ع) است. مجموعه آستان ایشان مدفن امامزاده حمزه و نیز امامزادگان طاهر و مطهر است.
مقبره بی‌بی شهربانو(س)
این مقبره در دامنه جنوبی کوهی معروف به همین نام واقع شده است. جالب است بدانید بر اساس روایات، بی‌بی شهربانو همسر امام حسین(ع) و مادر امام سجاد(ع) است.
کاروانسرای کنارگرد
این کاروانسرا در جاده حسن آباد ـ فشاپویه قرار گرفته و بنایی از عهده صفوی است.
خانه اربابی
خانه اربابی در قلعه عظیم‌آباد واقع در محله‌ای به همین نام در شمال غربی شهرک 13 آبان شهرری قرار دارد. این بنا مربوط به دوره پهلوی اول بوده و عمارت ارباب سید عبدالله افقهی می‌باشد. دیدن چنین بنایی آن هم بیخ گوش کلان شهر تهران فرصتی استثنایی است.
برج اینانج (گورستان سلطنتی)
در دامنه کوه نقاره‌خانه در جاده امین‌آباد، هفت دستگاه اثری معظم با پلانی دایره‌ای قرار گرفته که شما را به طرف خود می‌خواند. حفریات انجام شده نشن می‌دهد که این برج در واقع گورستان سلطنتی بوده است.
برج نقاره‌خانه
در بازدید از کوه بی‌بی‌ شهربانو به برج مقبره‌ای هشت ضلعی متعلق به دوره سلجوقی برمی‌خورید. این مقبره متعلق به فردی زرتشتی به نام بوزرجمید بوده که تحت تأثیر تدفین اسلامی به یادگار، چنین بنایی را احداث کرده است.
بقعه ابن بابویه
مقبره ابن بابویه یا شیخ صدوق در خیابانی که به نام وی نامیده می‌شود قرار دارد. محوطه اطراف بقعه باغ بزرگی از گورستان‌های معتبر تهران و ری است.
تپه چشمه علی
این تپه بدون شک یکی از قدیمی‌ترین آثار باستانی شهر ری است که هنگام بازدید از آن به استقرار تمدن هزار ساله در محل چشمه علی پی خواهید برد.
کاروانسرای گدوک
با همت مسوولان سازمان میراث فرهنگی تلاش‌هایی برای احیاء و آزادسازی این کاروانسرا صورت گرفته تا در آینده‌ای نزدیک به یک مجتمع فرهنگی و گردشگری برای پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شود.
حرم‌سرای قصر بهرام
این حرم‌سرا در 74 کیلومتری شهر پیشوا واقع شده و در دوره صفویه به عنوان حرم‌سرای خاندان سلطنتی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
جاذبه های طبیعی استان تهرانآبشار روستاهای آسکان و سیرود
در مسیر گردشگری که به روستای گته ده منتهی می‌شود سه راهی است که راهی به روستای گراب و در انتها به روستای آسکان دارد. اگر بخواهید به کنار آبشار بروید پس از عبور از میان درختانی که در کنار هم روییده‌اند به آبشار آسکان می‌رسید .
روستای ورده
مگر می‌شود از ساوجبلاغ سخن گفت و از این روستای زیبا یاد نکرد! بافت تاریخی و بکر این روستا آثاری نظیر حمام تاریخی (دوره قاجار)، آسیاب قدیمی، دو بقعه به نام‌های امامزاده عبدالقهار(ع) و بی‌بی سکینه(ع) را در خود جای داده است.
چنار کهنسال پرگه
در 450 متری ضلع شرقی روستای پرگه درخت چنار کهنسالی است ک محیطی بیش از 16 متر دارد. به نظر می‌رسد تنه اصلی درخت حدود 130 سال پیش بریده شده است .
آبشار و چنار کلارود
روستایی به نام کلارود در بخش طالقان وجود دارد که آبشار و چنار کهنسال آن مشهور است.
قلعه روستای قاسم آّباد گرجی
از دیگر روستاهای جنوبی ساوجبلاغ هم می‌توان به قاسم آباد گرجی اشاره کرد که نوع فضای مسکونی آن در گذشته‌های دور جالب بوده است.
روستاهای سنج و سیبان دره
این روستاها نیز همانند سایر روستاهای ساوجبلاغ همچنان بافت سنتی خود را حفظ کرده و به خصوص روستای سنج به دلیل نوع خانه‌های آن که دیوارهای گلی و سقف‌های چوبی با درهای ارسی دارد.
پیر چنار کردان
گردشگرانی که به روستای کردان سفر می‌کنند درخت 1000 ساله چنار این روستا را که در خانه‌ای زیبا قرار گرفته هرگز از یاد نمی‌برند. قطر این درخت حدود 5 متر است.
روستای کجیران
این روستا در غرب منطقه طالقان در نقطه‌ای بسیار بکر و ییلاقی این روستا واقع شده است. روستای کجیران همانند بسیاری از مناطق کوهستانی دارای خانه‌هایی از سنگ و گل با دورنمایی پله پله است.
روستای برغان
کافیست 13 کیلومتر از کرج دورتر شوید تا به روستای سرسبز برغان برسید. برای رسیدن به برغان دو مسیر وجود دارد. یا از کرج ـ گوهردشت، جاده آتشگاه به سمت این روستا بروید و یا از اتوبان کرج ـ قزوین تابلو کردان را که دیدید به سمت راست رفته و پس از کردان به سمت برغان بروید.
منطقه روشن آبدر (پایین طالقان، بعد از سد)
پس از سد طالقان در منطقه پایین طالقان، روستایی به نام روشن آبدر است که مناظر باغات آن از جاذبه‌های گردشگری است. همچنین باید از روستای میر در پایین طالقان گفت که حمام تاریخی آن دیدنی است.
روستای جوستان
در منطقه بالا طالقان و در میان دره‌ای سرسبز که رودخانه شاهرود از میان آن می‌گذرد روستایی با باغ‌های انبوه گردو و میوه قرار گرفته که روستای جوستان نام دارد.
روستای کرکبود
آبشار این روستا در کنار صخره‌های طبیعی، مناظر بدیعی را برای گردش در طبیعت ایجاد کرده است. هر چند نمی‌توانید به این روستای زیبا بیایید، و از امامزاده زید و ابراهیم، حمام تاریخی روستا، مقبره ملا نعیما کرکبودی و امامزاده شاه محمد حنیفه هم دیداری نداشته باشید.
روستای بزج
این روستا از توابع طالقان است و آبشار و غار آن از زمره دیدنی‌های طبیعی ساوجبلاغ قرار دارد. آبشار آن از بالای دره‌ای در سه طبقه به زمین می‌ریزد. که منظره‌ای زیبا دارد و غار آن هم در گذشته‌ها برای دیده‌بانی و پناهگاه کاربرد داشته است.
روستای گوران
این روستا در دره‌ای در مسیر روستای گیلیرد واقع شده که از بالا با منظره سقف‌های الوان و شیروانی خانه‌های آن خودنمایی می‌کند. گورستان قدیمی این روستا با سنگ قبرهای حکاکی شده آن از دیدنی‌های گردشگری است.
روستای گیلیرد
گردشگرانی که آثار و ابنیه تاریخی را جستجو می‌کنند فرصت بازدید از منزل آیت‌الله طالقانی را که در روستای گیلیرد طالقان واقع شده از دست نمی‌دهند.
سد طالقان
بر روی رودخانه شاهرود که از انشعابات به هم پیوند خورده در بالا طالقان تشکیل شده، سدی است که از سال 1385 آبگیری شده است. با آبگیری این سد، دریاچه‌ای ایجاد شده که منظره کم نظیری را پیش چشم گردشگران قرار داده است.
روستای واریان
در حاشیه ضلع شرقی دریاچه سد امیرکبیر این دریاچه زیبا ، روستایی به نام واریان قرار گرفته است که تنها راه رسیدن به آن گذر از عرض دریاچه به وسیله قایق است.
روستای مزداران
سفر به روستای مزداران هیچ‌گاه از یادتان نخواهد رفت. در مرکز بافت قدیمی این روستا خانه‌ای است که به دوره قاجار تعلق دارد.
روستای گمرگان
برای رسیدن به این روستا که در شمال دهستان اخترآباد در بخش ملارد شهریار قرار دارد، باید از جاده آسفالته‌ای که از 3 راهی شهریار، اشتهارد و اخترآباد به سمت غرب و مناطق کوهستانی اخترآباد کشیده شده عبور کنید.
منطقه گردشگری اخترآباد و دشت شقایق
دهستان اخترآباد از توابع بخش ملارد در 80 کیلومتری تهران و 50 کیلومتری غرب شهرستان شهریار واقع شده و با داشتن تنوع اقلیمی، جغرافیایی و جانوری در کنار بیش از 22 اثر تاریخی و فرهنگی یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان شهریار است.
رودبار قصران و لواسانات
رودبار قصران و لواسانات هم با شهرهایی چون اوشان، فشم، میگون و روستاهای کوهستانی و زیبای دیگر یکی از نقاط ییلاقی و خوش آب و هوای شمیران است که شما را مبهوت خود می‌کند.
شهر اوشان
در 15 کیلومتری شمال غربی جاده زیبای لشکرک قرار دارد. این شهر به دلیل آب و هوای مطبوع خود بسیار مورد توجه ساکنان پایتخت است.
پارک ملی کویر و منطقه حفاظت شده کویر
این منطقه دارای اقلیم خشک و بیابانی است و بیش‌تر بارندگی آن از آبان تا اردیبهشت ماه و متوسط بارندگی سالیانه در آن 150 میلیمتر است.
اما حیات وحش این پارک مورد استقبال گردشگران قرار گرفته به دلیل تنوع و غنای گونه‌های وحشی به عنوان پارک ملی و با ذخیره گاه پرندان، خزندگان و حتی دوزیستان به شمار می‌رود.
روستای پوئینک قرچک
برای رسیدن به این روستا از مسیری به طول 5 کیلومتر که مملو از درختان ون و بید است خواهید گذشت، که قدمت بعضی از این درختان به 400 سال می‌رسد.
روستای خاوه
روستای خاوه از جمله روستاهای دارای بافت سنتی و قدیمی این شهرستان و یکی از روستاهای هدف گردشگری استان تهران است که در بخش جوادآباد ورامین قرار دارد. هر گردشگری که قصد سفر به این روستا را دارد از وجود درختان زبان گنجشک بسیار زیبایی که در دو سمت جاده و به طول 4 کیلومتر قرار گرفته لذت می‌برد.
روستای عشایری گلدره
روستای عشایری گلدره در بخش مرکزی شهرستان نظرآباد از حوالی دهستان نجم‌آباد واقع بوده و تعداد زیادی شتر در این منطقه توسط ایل عشایری گلدره نگهداری می‌شود.
دریاچه سد امیرکبیر
این سد که در 25 کیلومتری جاده کرج ـ چالوس قرار گرفته، در سال 1337 شمسی احداث شده و رودخانه کرج در پشت سد، دریاچه‌ای را ایجاد کرده که چشم‌انداز بسیار زیبایی دارد.
پیست اسکی دیزین
پیست اسکی دیزین در جاده کرج ـ چالوس کیلومتر 70 جاده فرعی، روستای ولایت رود واقع شده است. این روستای زیبا به دلیل وجود پیست دیزین و همچنین دره ولایت رود، کوه‌ها و دشت‌های آن به عنوان روستای هدف گردشگری معرفی شده است.
پیست اسکی و آبشار خور
در جاده کرج ـ چالوس قبل از خوزنکلاه در سمت راست جاده و پس از گذشتن از روستاهای ارنگه، سرزیارت، گوراب و سیجان، در منتهی‌الیه جاده روستای خور واقع شده که در ابتدای روستا بر دامنه کوه‌های بلند گندم چال، پیست اسکی قرار دارد.
آبشار ورزان
در جاده کرج ـ چالوس از محلی به نام پل خواب یک راه فرعی خاکی جدا می‌شود که پس از 7 کیلومتر به روستای ورزان می‌رسید. جاده این روستا پر پیچ و خم اما مناظر بسیار سرسبز و زیبایی دارد.
غار یخ مراد
این غار در 4 کیلومتری جاده کرج ـ چالوس و روستای کهنه ده در دامنه کوه واقع شده است. غار یخ مراد یکی از زیباترین غارهای استان تهران است و قدمت آن به دوره دوم زمین شناسی (50 میلیون سال) می‌رسد.
چشمه خُمده
در حدود 13 کیلومتری جنوب غربی شهر فیروزکوه و در نزدیکی ایستگاه قطار روستای مهاباد قرار دارد. اطراف چشمه در سال‌های اخیر با ایجاد دیواری محصور شده و محل جوشیدن چشمه تبیدل به استخر گردیده است.
غار بورنیک
این غار در فاصله 135 کیلومتری شرق تهران و 23 کیلومتری جنوب غربی شهرستان فیروزکوه در 6 کیلومتری روستای هرانده در ارتفاعات پر فراز و نشیب کوهستانی به نام کوه بورنی قرار دارد.
تنگه واشی
در 4 کیلومتری شمال روستای خوش آب و هوای جلیزجند به کوه بلند واشی می‌رسید. در این کوه تنگه‌ای طبیعی وجود دارد که رودخانه‌ای از آن عبور می‌کند و در فصل تابستان پذیرای بسیاری گردشگران داخلی و خارجی است. اگر فرصت بازدید از سایر اماکن تاریخی فیروزکوه به شما دست نداد بازدید از این تنگه را به هیچ وجه فراموش نکنید.
غار هملون
این غارها در تنگه هملون در نزدیکی میگون قرار دارند و در حقیقت از 3 غار تشکیل شده‌اند. دهانه یکی حدود 3 متر با عمق 20 متر و دهانه دیگری 2 متر و نیم با فضایی به اندازه 24 متر مربع در داخل است.
غار اسبول
این غار که در دره‌ای به همین نام در شرق اوشان قرار گرفته در حقیقت متشکل از 3 غار است که کاملاً طبیعی هستند و در هیچ نقطه‌ای از غار کنده‌کاری دیده نمی‌شود.
آبشارهای ناران و کفترلو
آبشار ناران در 700 متری لواسان کوچک با جریان دائمی آب بر روی صخره سنگی و آبشار کفترلو در دره‌های سرسبز شمال روستایی کند علیا دو تا از آبشارهای زیبای این منطقه‌اند.
پیست اسکی شمشک
این پیست در حدود 58 کیلومتری شمال شرق تهران قرار گرفته و ارتفاع آن از سطح دریا 3600 متر است. طول پیست اسکی شمشک بیش از 3000 متر بوده و در طول سال مورد استفاده ورزشکاران قرار می‌گیرد.
مسیر کوهپیمایی درکه
این مسیر نیز همانند دربند و کلکچال از جذابیت‌های بسیاری برای اهالی تهران که فرصت خروج از شهر و سپری کردن اوقات فراغت در حومه شهر را ندارند برخوردار است. برای رسیدن به قله از چند راه فرعی می‌توان عبور کرد.
مسیر کوهپیمایی دربند
با طی مسافتی بسیار کوتاه از میدان تجریش به سمت میدان دربند می‌توانید یک روز بسیار دل‌انگیز را در آب و هوای تازه این منطقه بگذرانید. مسیر کوه‌پیمایی دربند از میدان مجسمه آغاز می‌شود و در دل البرز ادامه می‌یابد.

جاذبه های تفریحی استان تهران

پارک نیاوران
این پارک زیبا با وسعت 63000 متر مربع که تا سال 1348 صاحبقرانیه نامیده می‌شد در جنوب کاخ نیاوران قرار دارد.
پارک دارآباد
در منطقه درآباد علاوه بر بازدید از موزه حیات وحش می‌توانید ساعات دل‌پذیری را در تنها پارک ساحلی تهران بگذرانید.
پارک جمشیدیه
این پارک که حتی در گرم‌ترین روزهای تابستان هم از هوای خنکی برخوردار است. یکی از دیدنی‌ترین پارک‌های تهران محسوب می‌شود.
پارک جمشیدیه مرتفع‌ترین پارک، تهران با فضایی کوهستانی و مسیرهای سنگفرش شده و مجسمه‌های سنگی زیبا است که بازدید از آن و سپری کردن اوقات فراغت، خستگی یک هفته پرمشغله کاری را از تن به در می‌کند.
مجموعه ورزشی انقلاب
بزرگترین مجموعه ورزشی داخل تهران با 130 هکتار مساحت و امکانات بسیار متنوع در حاشیه خیابان سئول و بزرگراه نیایش واقع شده است.
باغ وحش
باغ وحش که قبلاً در مرکز تهران قرار داشت اینک به زمینی در حدود 45 هزار متر مربع در مسیر تهران ـ کرج و جنب پارک ارم منتقل شده است و بیش از 390 حیوان و پرنده در قفس‌های مختلف آن نگهداری می‌شود.
پارک ملت
دیدنی‌ترین و یکی از بزرگ‌ترین گردشگاه‌های تهران این پارک 34 هکتاری است که از دو بخش متفاوت تشکیل شده است.
پارک ارم
مجموعه پارک ارم با 70 هکتار وسعت در 5 کیلومتری غرب شهر تهران درکنار بزرگراه تهران ـ کرج واقع شده و دارای مراکز تفریحی برای کودکان است.
پارک ساعی
مهندس کریم ساعی استاد دانشگاه و مدیرعامل بنگاه جنگل‌ها این پارک را در سال 1324 در مساحتی به وسعت 12 هکتار بنیان نهاد.
پارک جنگلی چیتگر
شما می‌توانید با رفتن به پارک جنگلی چیتگر در کنار ورزشگاه بزرگ آزادی یا پارک جنگلی لویزان در شرق تهران جنب اتوبان شهید بابایی از این طبیعت زیبا و مفرح در دل کلانشهر تهران لذت ببرید.
پارک آبی آزادگان
این پارک که در انتهای بزرگراه آزادگان نزدیک به بزرگراه بسیج قرار گرفته است به سال 1374 ساخته شد. این مجموعه دارای استخر بازی (سرسره و تونل)، ساحل مصنوعی و استخر موج است و لحظات شادی را در تابستان برای شما به همراه خواهد داشت.
مجموعه ورزشی آزادی
مجموعه ورزشی آزادی بزرگترین و مجهزترین ورزشگاه کشور است. با 22 نوع تأسیسات از استادیوم 100 هزارنفری فوتبال گرفته تا سالن‌های متعدد ورزشی و دریاچه زیبا .